איפה הכסף?

האם שאלת את עצמך פעם, בעצם, כמה רכוש יש לנו כזוג?

או היכן מצויים לעזאזל כל קרנות הפנסיה וכל החסכונות שלנו?

 

האמת, שבשגרת החיים, נדיר ששני בני הזוג יהיו בקיאים בכל הפרטים של חשבונות הבנק, החסכונות, מאזנם של הקרנות ומצבם המשפטי של כל הנכסים המשותפים להם... חשוב להדגיש שגם מי שאינם נחשבים לעשירים גדולים, פעמים רבות חסכו כל מיני סכומי כסף שנשארו 'ליום שחור', ובהגיע העת להפרד עליהם להתחלק בין בני הזוג.

 

החוק אמנם מחייב את חלוקתו ואיזונו של כל הרכוש המשותף, אך הפרקטיקה מלמדת כי פעמים רבות הצד היוזם את הגירושין נהנה מעדיפות בזמן, דבר המקנה לו יכולת 'לתכנן את הגירושין' בצורה מושכלת, ובזמן זה להבריח נכסים, מה שלפעמים גורם לכך שהצד שכנגדו אינו יודע אפילו על זכויותיו בנכסים, וממילא אינו יכול לתבוע אותם. גם אם כבר התברר לו קיומם ותובע, עומד לפניו מכשול גדול והוא נטל ההוכחה על מצבם לפני תחילת הליך הגירושין [וההברחה אותה ביצע לפני כן].

 

מהי הברחת רכוש?

פעמים רבות כשאחד מבני הזוג כלל אינו מעורה בחשבונות הפיננסיים, פותח הדבר בפני בן הזוג השני אפשרות לכל מיני פעולות לא ישרות ולא חוקיות כגון: החזקת חשבון סודי, ריקון החשבון המשותף בלא ידיעת בן הזוג, הברחת נכסים וכספים לחו"ל, המצאת חובות פיקטיביים וכיו"ב. יש כאלה המגלים אף יצירתיות מדהימה, ודואגים "להפסיד" את כל כספם בקזינו, לביים מחלה אנושה, או אף פשיטת רגל מדומה.

 

בכל מצב בו נודע לאחד מבני הזוג על כוונת בן זוגו להפרד, מומלץ לנקוט בכלל הוותיק 'כבדהו וחשדהו'. כלומר על אף שיתכן וכדאי לעשות כל מאמץ כדי להגיע לשלום- בית, בכל זאת חשוב מאוד לקבל יעוץ מבעל מקצוע, טוען רבני או עורך דין, כדי לוודא שאין בן הזוג עושה כל מהלך אשר "יקבע נתונים בשטח". במצב דברים זה השאלה הרלוונטית היא מה לעשות על מנת להשיג את מטרותיך באופן חוקי, ויחד עם זאת למנוע מבן הזוג מלהשתמש ב"תרגילים לא חוקיים" כנגדך. או במילים אחרות, סוד המשחק הוא לנטרל את המהלכים הבלתי חוקיים של בן הזוג, ובמקביל לקדם את המהלכים והאינטרסים שלך.

 

אז מה יכול לעשות טוען רבני?

חלק מהכלים בהם ישתמש הטוען הרבני במיקרים אלו יהיו צווי עיקול נכסים, וסעדים שונים שיבטיחו את מצד אחד את אי העלמת הרכוש, ומצד שני, יוודאו שהרכוש לא יבוזבז ולא יפגע.

 

במקרים רבים על מנת למנוע הברחות יאלץ הטוען הרבני או עורך הדין להטיל צו עיכוב יציאה מהארץ. בכלי זה משמש גם כאשר מועלה חשש סביר שאחד מבני הזוג, [בעיקר הבעל] עלול לברוח מן הארץ ובכך לגרום לאשתו להיות עגונה, כיון שעל פי ההלכה היהודית אין דרך לפרק נישואין אלא בגט הניתן מהבעל לאשתו. עיגון האשה משמש למרבה הצער פעמים רבות גם ככלי לסחיטת כסף עבור מתן הגט, דבר שהינו פסול בתכלית.

 

הנה כי כן חשיבות מרובה יש להתיעצות סודית ומוקדמת ככל הניתן עם איש מקצוע [רצוי עם טוען רבני] על מנת ליצור אסטרטגית גירושין נכונה, וכדי לשמור על הזכויות המגיעות לכם.

מאמרים

טוען רבני ומגשר

0527-157-657​